Zdá se, že o české povaze se toho člověk nejvíc dozví od cizinců. Po patnácti dotiscích bestselleru Gottland a jeho volném pokračování Udělej si ráj to potvrzuje i třetí soubor fejetonů polského novináře a bohemisty Mariusze Szczygieła, nazvaný Láska nebeská.

Jestliže nedávno vydaný vzpomínkový román Charlese Laurence o bohému, špionovi a udavači Jiřím Muchovi postihl atmosféru Prahy padesátých let tak, že bychom stěží hledali českou knihu, která by se mu vyrovnala, nové Szczygiełovy fejetony s podobnou silou zachycují českou současnost.

Oproti předešlým knihám sice autor ve zpracovávání faktů nejde tak do hloubky, chybí tady ten až krkolomný spád děje a point, který se na nás valil v knize Gottland, texty jsou ale stále nabité onou pro Szczygieła typickou kombinací vytříbeného smyslu pro detail, osobitého humoru a mimořádné erudice. Obratné žonglování s informacemi, jež se často dostávají do nečekaných a osvěžujících souvislostí, autorovi nadále vychází.

V podstatě stejným způsobem postupuje i fotograf František Dostál, jehož černobílé snímky knihu ilustrují: zachycuje všední scény ze života a nechává je promlouvat mimo jejich původní kontext, lehce posunuje jejich význam a obnažuje tak absurdní komičnost, která se za nimi skrývá.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.