Pavel Janáček
Autor je literární vědec, ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Rozhodně to nebylo fádních dvanáct měsíců. Po dlouhé odmlce se vrátili autoři, kteří svého času patřili k tomu nejlepšímu, co původní literatura nabízí. Na prvním místě myslím na Zuzanu Brabcovou. Tucet let po Roku perel, úchvatném románu o ženě středního věku, kterou strhla láska, je tu tato spisovatelka zpět, tentokrát s úplně jiným textem: metaforickou, kaleidoskopickou kompozicí o troskách, z nichž se člověk znovu sbírá na detoxu psychiatrické léčebny. Jmenuje se Stropy a je to znovu próza ve velkém stylu klasické české postmoderny.

Za nejlepší prozaické dílo roku osobně pokládám Rybí krev Jiřího Hájíčka. Na první pohled píše tento autor jednoduchou, realistickou prózu, prostým, nemetaforickým stylem. A přesto jsou tu silné symboly a někde pod hladinou to u Hájíčka drhne a mluví: snad jako jediný spisovatel dokáže vyprávět o dobově příznačných, sociálně typických životních drahách dnešních obyvatel Česka způsobem, který lidem ponechává jejich složitost, mravní naléhavost. Jak už naznačuje zvlášť každé ze slov tvořících titul románu, ve své letošní knize vypráví o nejrůznějších způsobech mlčení, které je destruktivní pro rodinu, obec i stát (Rybí), a zároveň o tom, co lidi nakonec vrací k sobě: o lásce (krev).

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.