Arabské jaro může pro kulturu znamenat pohromu. S takovým závěrem přichází studie, kterou pro vzdělávací a kulturní společnost British Council vypracovala prestižní britská Univerzita v Yorku.

Z textu nazvaného Out in the Open: Artistic Practices and Social Change in Egypt, Libya, Morocco and Tunisia vyplývá, že cenzura je v těchto čtyř zemích zhruba stejná jako za předchozích režimů a v mnohém se poměry naopak zhoršují, informuje deník Guardian.

Podle profesora Sultana Barakata, který za zprávou stojí, se začínají obracet i ti umělci, kteří revoluce na Blízkém východě sami podporovali. Zvláště v Egyptě a v Tunisku začíná převahovat strach z toho, jak se ke kultuře zachovají nastupující islamistické vlády, či hrůza z činů ultrakonzervativních salafistů, kteří se již dříve vyslovili pro zákaz kin či umění jako takového.

"Může se snadno stát, že muslimská většina v Egyptě potlačí uměleckou svobodu ještě hůře, než to dělal prezident Husní Mubárak," tvrdí Barakat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.