Roberto Saviano

Pojď se mnou pryč

2012, Paseka, přeložila Alice Flemrová

 

V rukou držím italskou vlajku. První italskou vlajku, ještě z doby, než na ni doprostřed našili erb savojské dynastie. Líbí se mi cítit ji na bříškách prstů, jelikož si myslím, že je to něco víc než symbol. Každá vlajka je symbol, symbol, k němuž se hlásí národy. Ale tahle vlajka není jen symbol, předmět, jehož úkolem je představovat jednotu země. Tahle vlajka, a rád to připomínám zejména jako Jižan, představuje také ideu země, která se zrodila ze snu. Je to stopa jednoho snu.

Za krví, vzpourami, postavami, daty máme my Italové i jisté bohatství: na rozdíl od toho, co se stalo ve Španělsku, ve Francii, v Německu, bylo sjednocení Itálie sen, nejen pouhý plán, nejen dohoda mezi šlechtici. V Mazziniho mysli, v Pisacaneho přednáškách, ve snech stovek a tisíců republikánských myslitelů, zastánců myšlenky sjednocení, nebyla sjednocená Itálie pouhým spojením zeměpisně blízkých regionů a ani, jak se stalo v jiných zemích, domluvou mezi šlechtou či mocenskými skupinami.

V hlavách oněch mužů bylo sjednocení Itálie jediným způsobem, jak osvobodit italský lid od poroby po třech staletích cizí nadvlády. Cestou musela být jedině jednota, a proto se pro ně vlajka stala symbolem možnosti zbavit se utrpení, bídy, bezpráví. To byl jejich sen.

Je zřejmé, že ta veliká hloupost, kterou v posledních letech slýcháme a podle níž by rozdělení země byl způsob, jak ji posílit, není jen výraz krátkozrakosti, ale je taky historicky nepřípustná. Když se díváme na mapu Itálie z období před sjednocením, Sardinské království by bylo jen malým královstvím pod nadvládou Francie. Bylo by francouzskou periferií. A co jiného by byla Lombardie a Benátsko, ne-li rakouská periferie? A papežský stát uprostřed? Jen symbolický stát.

Bez sjednocení Itálie by se z nás i dneska zase stala něčí periferie. Centralizace a sjednocení země měly jiné ideály, jiný plán: „Sami rozhodujme o svém osudu.“

Kdo si dnes myslí, že může zemi rozdělit, usiluje jen o krok zpátky, chce nás oslabit, zničit to, co bylo velkým snem: možnost narýsovat jiný osud, spatřit spojení Furlánska a Kalábrie v jediném jazyce, jediné krvi, jediné vlasti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.