Izraelský památkový úřad začal ve spolupráci s Googlem zpřístupňovat digitální verze nejstarších dochovaných úryvků hebrejské bible, které pocházejí z takzvaných Svitků od mrtvého moře. K nalezení jsou na stránkách zřízených Digitální knihovnou Leona Levyho, kde si lze ve vysokém rozlišení prohlédnout například části knih Genesis nebo Deuteronomium.

Většina ze svitků se podle úřadu stoprocentně shoduje s těmi, které známe z dnešního Tanachu (hebrejské bible, tedy spisů, ze kterých se později stal Starý zákon). Staré jsou zhruba dva tisíce let a v temných jeskyních v Kumránu, kde byly nalezeny teprve roku 1947, přežily na papyru jedině díky horkému a suchému klimatu i naprosté absenci světla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.