Jde o jeden z dalších návratů, které v české literatuře zažíváme. Ne že bychom o Olze Barényiové nevěděli vůbec nic; debutovala v roce 1941, přičemž do roku 1945 napsala česky několik próz a divadelních her.

Jeden z jejích rodičů byl pravděpodobně Maďar, za války uzavřela sňatek s německým státním příslušníkem; dobový tisk ji označoval jako „německo-maďarskou autorku píšící česky“.

V květnu 1945 ji postihla internace, nějakou dobu se skrývala a na podzim téhož roku se jí podařilo tajně utéct do Vídně, poté přesídlila do Mnichova. Od té doby psala už pouze německy; měla v úmyslu publikovat románovou trilogii o osudu pražských Němců za květnového povstání; vydány byly díly dva. Pražský tanec smrti vyšel v roce 1958. Autorčiny německé osudy se ztrácejí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.