Miloš Doležal

Jako bychom dnes zemřít měli

2012, Nová tiskárna Pelhřimov

 

Smrt matky a biblické závody

V prosinci 1948 biskupská konference zasílá vládě memorandum, ve kterém konstatuje, že „nynější situace nejenže neprospívá církvi, ale škodí také státu.“

Biskupové protestují proti útokům tisku na církev, proti omezování její svobody a zavírání církevních škol. Připravují národní poutě a podporují vznik dalších kroužků katolické mládeže, které organizují biblické závody. Jen na Moravě se jich zúčastnilo devět tisíc žáků a studentů.

Komunistické vedení reagovalo promyšleným tahem – na schůzi PÚV KSČ 31. 1. 1949 byla jmenována komise, tzv. církevní šestka (Čepička, Kopecký, Clementis, Fierlinger, Hendrych, Široký) k vypracování strategie, jak naložit s „drzými požadavky“ biskupů. Stala se poradním i výkonným orgánem vlády, a to do všech obludných podrobností.

Třináctého prosince 1948 umírá v Arnolci ve věku sedmdesáti šesti let Toufarova nevlastní matka Kateřina, která Josefa měla ráda a byla hrdá na jeho kněžství. 16. prosince píše Josef Toufar do Hradce Králové studentům bohosloví Janu Zmrhalovi a Jindřichu Vackovi:

„Předobrý Jene a Jindřichu, synu Janův! Dnes mám trochu více času, neboť jsem po cestě z rodiště, kde v neděli zemřela maminka a včera jsme ji pochovali dle jejího přání v Přibyslavi. Tedy jsem dnes do Zbýšova nešel. A pak, zde je takové náledí, že není možno ze vsi vyjít. Za týden budeme mít těsně před svátky. Proto současně Vám přeji, moji milí hoši, aby Vám Pán Bůh a malé Jezulátko přineslo do Vašich srdcí bohatě svých vánočních darů – pokoj, mír a lásku a k tomu hojnost požehnání k Vašemu vznešenému povolání.

Zde nyní máme několikráte v týdnu zkoušky na půlnoční. Mše se bude provozovati s hudebníky /Melichaři/ v noci i při ranní. O půl 12, bude-li pěkné počasí, budou hudebníci, totiž dva trombony a dvě křídlovky hrát z okenic věže koledy: Nesem Vám noviny a Slyšte, slyšte pastuškové. Věž bude ozářena žárovkami. Jindřicha srdečně zvu na pobyt. To znamená na svátky, nikoliv na den nebo dva. Že bude srdečně vítán, myslím, že by bylo zbytečné ujišťovat.

Ovšem, musí si tu žranici oddělat. Tedy, bude-li zde na Nový rok, vezme si slavnostní novoroční kázání, já na silvestra a v neděli 2. ledna.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.