Ačkoliv v Česku je z těch dvou literárních cen podstatně známější Man Bookerova cena, existuje také ocenění Man Asian Prize pro asijské autory. Letos jsou mezi nominovanými spisovatelé Jeet Thayil i Tan Twan Eng, kteří byli právě mezi finalisty na Man Bookerovu cenu.

Indický básník a romanopisec Thayil byl nominován za svůj román Narcopolis, který se odehrává v opiových doupatech staré Bombaje. Kniha začíná jedinou "halucinogenní" větou, jenž pak pokračuje dalších šest a půl strany.

Bombajské podsvětí plné gangsterů, eunuchů, pasáků a rváčů sice knihu tmelí, autor do díla vložil ale i krátkou epizodu odehrávající se v maoistické Číně. "Opiové doupě se v Thayilově románu stává mikrokosmem měnícího se města, kde samotné opium vytlačuje heroin a kde sama šíša vypravuje příběhy," tvrdí členka poroty Maya Jaggi.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.