Vzájemné dopisy dvou přátel, dvou českých básníků. Prvního dnes chápeme jako jednoho z největších literátů minulého století, druhého dobře neznají ani v jeho rodném Hlinsku. Vladimír Holan si se Stanislavem Zedníčkem v letech 1940 až 1977 vyměnili skoro 250 listů. Pod názvem Směju se a sténám je nyní vydalo nakladatelství Pulchra.

Zatímco Holan jako básník sebevědomě "čechrá kštice démonům", Zedníček zůstal "celoživotním outsiderem, který postupně rezignoval na veřejnou prezentaci", jak píše v doslovu ke knize její spolueditor Miloš Doležal. Holan dostal státní cenu za literaturu, Zedníček skončil nakrátko v komunistickém kriminále.

V této principiální dichotomii, trvalé polaritě mezi pisatelem a příjemcem každého dopisu, lze najít plné zosobnění známého Holanova výroku: "Jsi bez rozporů? Jsi bez možností."

Vydaná korespondence je prostorem, na kterém lze vysledovat rozpory nejen osobnostní, ale i společenské - a to přesto, že přímé reflexi politického bezčasí se pisatelé většinou vyhýbají za protektorátu i po nástupu bolševické hrůzovlády.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.