Doslova událostí se stalo nynější vydání rozsáhlého Otevřeného deníku překladatele a básníka Jana Vladislava. Nenápadné, ale ve spektru české literatury nepřehlédnutelné osobnosti, jejíž velikost, význam i peripetie života se plně doceňují teprve s odstupem let.

Otevřený deník nelze jen přečíst, ale je nutné se k němu průběžně vracet. Kdyby pro nic jiného, tak pro ujasňování si vlastních postojů, názorů a myšlenek.

Ačkoli si Vladislav úmyslně zvolil deníkovou formu, ve skutečnosti sám přiznává, že o deník v pravém slova smyslu vlastně nejde. Spíše o marné úsilí "postihnout, co to vlastně žijeme, co to žiju já sám, a napsat aspoň v náčrtcích, k čemu bych se rád jednou vrátil důkladněji... Ostatně deník, i ten nejotevřenější, je taky svým způsobem fikce, i když nepřiznaná," píše Vladislav.

Nikoli tedy pouhé plynoucí záznamy, byť jakkoli zajímavé a vzrušující, ale deník jako literatura s velkým L. Deník jako způsob seberealizace a sebevyjádření v době, se kterou smlouvat znamenalo ztratit tvář i vlastní svobodu, zatratit tvůrčí individualitu a přistoupit na "služebnost vůči moci, obranu a oslavu jejích fikcí vydávaných za skutečnost".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.