Šéfredaktoři takřka všech českých kulturních časopisů napsali otevřený dopis ministryni kultury Aleně Hanákové. Upozorňují v něm, že byť se ministerstvu oproti loňsku nesnížil celkový rozpočet, Hanáková letos na podporu živého umění pošle o téměř 100 milionů méně.

"Na rok 2012 vyčlenilo MK na Kulturní služby a podporu živého umění celkem 372 248 000 Kč. V rozpočtu pro letošní rok je to 280 410 000 Kč," píše se v dopisu, podle nějž je taková výše likvidační pro většinu kulturních aktivit v ČR. Časopisy se již druhý rok za sebou musí vyrovnat i s navýšením spodní sazby DPH.

"Ministerstvo tak zřejmě hodlá zlikvidovat mnoho celoevropsky i celosvětově respektovaných kulturních aktivit. Pokládáme to za skandální," dodávají signatáři.

Pod dopisem jsou podepsána stěžejní jména české kulturní publicistiky, například Miroslav Balaštík, šéfredaktor literárního časopisu Host, Pavel Baňka za časopis Fotograf, Ondřej Bezr za kulturní magazín UNI či Jindřiška Bláhová za filmový časopis Cinepur.

Svůj podpis přidali také šéfredaktor časopisu Tvar Adam Borzič, Joachim Dvořák za kulturní revue Labyrint, Palo Fabuš za časopis Umělec, Terezie Pokorná za Revolver Revue, Jovanka Šotolová za server iLiteratura.cz, Karel Kouba za čtrnáctideník A2 či Karel Král za časopis Svět a divadlo.

Mezi dalšími signatáři jsou Blanka Jiráčková, šéfredaktorka časopisu Atelier, František Dryje za surrealistickou revue Analogon, Silvie Šeborová za server artalk.cz či Jan Skřivánek za měsíčník Art+Antiques. Dopis lze dodatečně podepsat na stránkách čtrnáctideníku A2.

"V souvislosti s neustálým snižováním dotací na živou kulturu, s dlouhodobou absencí funkční kulturní politiky a především v zájmu zachování kultury v České republice Vás žádáme, abyste se zasadila o navýšení objemu financí určených živé kultuře na úroveň před zaváděním krizových opatření z minulých let," žádají signatáři.

Ministryni kultury také žádají o schůzku, která by k vyřešení krizové situace přispěla.

Ve čtvrtek se na členy grantových komisí ministerstva kultury obrátila také iniciativa Za Česko kulturní. I podle ní může být rozsah letošních škrtů posledním krokem k likvidaci živého umění.

"Vnímáme jako nemravné a neodůvodnitelné, že se tak děje v letech, kdy celkový rozpočet Ministerstva kultury ČR reálně neklesá," tvrdí iniciativa, pod níž jsou podepsáni Robert Krumphanzl za nakladatelství Triáda, Jan Vávra za hudební festival Stimul či Miroslav Pudlák za Hudební informační středisko.

Signatáři připomínají, že po členech grantové komise nežádají odchod, nýbrž to, aby se s ministerstvem pokusili vést dialog.

Související