Pod patronací nositelky Nobelovy ceny míru Su Ťij se v Barmě o víkendu uskutečnil první mezinárodní literární festival. Akce nazvaná Irrawaddy Literary Festival proběhla v Rangúnu za účasti více než sto spisovatelů, a to ve dvou jazycích – v barmštině a v angličtině.

V průběhu festivalu dostali slovo předeším spisovatelé, novináři a fotografové, kteří za vlády vojenské junty nemohli publikovat kvůli cenzuře, líčí deník Guardian. Agentura AP zase připomíná, že teprve vloni začala junta udělovat víza cizincům. Spisovatelé z cizích zemí by se tak do Barmy (oficiálně Myanmaru) dříve nemohli dostat.

Festival je nutné vnímat v kontextu nedávných událostí, které jsou pro Barmánce přelomové: nedávno v zemi proběhl první velký rockový koncert (amerického písničkáře Jasona Mraze) a v prosinci Barmánci se zbytkem světa poprvé odpočítávali vteřiny zbývající do nového roku. Nic z toho se v zemi dříve nemohlo konat kvůli zákonům, které zakazovaly shromažďování obyvatelstva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.