Klaus Döge

Antonín Dvořák

2013, Vyšehrad, přeložila Helena Medková

 

Rok 1871 přinesl v Dvořákově životě důležité změny. V červenci, po skončení sezóny, dává v Prozatímním divadle výpověď. Tím končí jeho téměř devítiletá existence orchestrálního hráče a odpadá povinnost pravidelného hraní na dopoledních zkouškách, odpoledních koncertech a večerních představeních. Jak sám říká, chce mít více času na komponování.

Od této chvíle se živí výhradně jako učitel klavíru a získaný čas věnuje práci na romantické komické opeře Král a uhlíř na české libreto od J. B. Lobeského (vlastním jménem Bernarda Guldenera); předlohou se zabýval už od dubna 1871. Ale na rozdíl od minulých let nepracuje ve skrytu, naopak, po dlouhých létech učení se zjevně cítí být jako skladatel dostatečně zralý a zkušený a snaží se proniknout na veřejnost.

O svém hudebním projektu informoval v Hudebních listech již v červnu 1871. Současně ukázal části díla šéfredaktorovi listu Dr. Ludevítu Procházkovi, který vzápětí v článku pro Hudební listy prohlásil, že p. Dvořák jeví všude nejryzejší snahu uměleckou, neutíkaje se nikdy k prostředkům banálním, a jeho opera je důkazem bohatého nadání i nevšední obratnosti skladatelské.

Lepší vstup do veřejného života si nelze představit – toto hodnocení pocházelo totiž od muže, který se v Praze těšil velké úctě a patřil k vedoucím zjevům hudební scény. Jako redaktor Hudebních listů hrál Ludevít Procházka často roli veřejného svědomí, kritizoval nešvary operního provozu a v roce 1871 vyzval mladou skladatelskou generaci, aby ze samého nadšení pro operu nezanedbávala písňovou tvorbu.

Jako někdejší Smetanův žák hájil neochvějně jeho dílo a názory a sám se během času skladatelsky prosadil nejen svými sbory a písněmi, nýbrž i jako dirigent a neúnavný organizátor pražského hudebního života. Procházkova soukromá soirée, na nichž jeho žena, zpěvačka Marta Reissingerová, zpívala již začátkem sedmdesátých let písně v Praze ještě skoro neznámého Johannesa Brahmse, byla otevřena především tvorbě mladých skladatelů a patřila k nejrenomovanějším společenským událostem v Praze. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.