Ten nápad byl skoro geniální: ukázat evropské dějiny 20. století na příběhu koní – lipicánů. Holandský novinář a spisovatel Frank Westerman vzdal této bílé koňské aristokracii hold v knize Zvíře, nadzvíře. Na lidi kolem koní se ale zdaleka tak jednoznačně nedívá – oprávněně.

Posedlost lipicány, touto "vyšší" koňskou rasou, která jako jediná splňovala podmínky habsburského dvora na náležitou drezuru, je stará několik set let. Se zánikem monarchie se ale koňská honorace dostala do divokého víru zájmů politických, ekonomických i zcela bizarních. Nástupnické státy si nejednou nevěděly s tímto dědictvím rady. Jiné si s ním "věděly" rady až příliš dobře.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.