Emil Hakl

Skutečná událost

2013, Argo

 

Hod rakví

Kájik – v pondělí je večírek v Lokále, šla bys? píšu a odesílám. 

Nemám nic proti, zní odpověď. Kdo tam bude?

Nemám tušení. Vlezem tam, pozdravíme se s Matějem a Kryštofem a uvidíme.

Akorát je možný, že zas řekneš Kryštofovi: Čau, Matěji.

Motory už hučej, musim končit.

Dobro doleť!

Jakmile se dohrabeme na úroveň letové hladiny, tahám z tašky knihu. Zkouším se začíst. 

Hanns Martin Schleyer se do podvědomí německé veřejnosti zapsal během šedesátých a sedmdesátých let hlavně svým tvrdým postojem vůči odborům. Narodil se v roce 1915 v Offenburgu. Po studiu práv vstoupil v roce 1933 do SS a čtyři roky poté do NSDAP. Tam dosáhl kariéry, která ho zavedla až do Prahy. Ve třiačtyřicátém vyfasoval post vedoucího prezídia Ústředního spolku průmyslu pro Čechy a Moravu.

Hluboko pod odtokovou hranou křídla se leskne vodní hláď. Hermann Melville, Karel Zeman, Jules Verne, Arthur Gordon Pym, Černý korzár plus potápěčské eposy od jakéhosi Rusa (podmořský rudoarmějec smetal vše, s čím se pod vodou střetl: germánská torpéda, miny, elektrické úhoře, bílé obrněnce) – to byla zásadní setkání. Z druhé strany se mi pravidelně vrací sen, jak klesám do hlubiny, ztrácím světlo, kyslík, rozum. Vědomí hasne, rozplývá se. Moře vnímám jako hrob.

Po válce strávil Schleyer pár let v internačních táborech v Bádensku-Würtembersku. Ale už v jednapadesátém nastupuje do automobilky Daimler-Benz, a hned jako člen představentsva. K tomu zastává řadu pozic v organizacích sdružujících podnikatele. Načež se v roce 1973 stává prezidentem Spolkového sdružení německých zaměstnavatelských spolků. Pro RAF byl zosobněním všeho, co neměli rádi. Viděli ho jako ideálního kandidáta na únos. Vrásčitého tučného mníka s očima, co už leccos spatřily.

Proč se tím zabývám – jak to bývá. Viděl jsem film, kde většina herců přehrává, a přesto mi zasel švába do mozku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.