Dům jako metafora společnosti je často používaný literární motiv. V moderní době snad i proto, že ve freudovské tradici výkladu snů představuje dům lidské Já, které je starodávnou paralelou k velkému domu států a zemí nebo dokonce celého lidstva.

V obrazu domu se dají na malém prostoru a velmi účelně rozvinout hlubší souvislosti vztahů lidí a institucí, díky aristotelské jednotě místa a času navíc v silném a svižném dramatickém napětí.

Se všemi těmito výhodami zcela vědomě pracuje ve svém románu Jakobijánův dům i egyptský spisovatel Ala´a Al-Aswání. Skutečně existující káhirská stavba ho fascinuje z mnoha důvodů. Předvádí se na ní nejen koloniální i samostatné dějiny Egypta, ale nese v sobě i znaky velkého bohatství a současné bídy většinové egyptské společnosti. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.