Zatímco americkou literaturu dvacátého století lemují zástupy autorů-alkoholiků, v literatuře britské se takoví kostlivci z kredence zpravidla na světlo nevytahují. Ale o to svědomitěji se pije.

Vysloužilý rebel Kingsley Amis (1922-1995) by si vzal bez váhání na pustý ostrov kamion skotské, protože mu byla desátou múzou.

Jak dokládá v posmrtně uspořádaném souboru Manuál každodenního pijáka, v němž si nyní čteme jeho eseje vytříbené podomácky udržovanou dennodenní hladinkou na zaplašení tvůrčího bloku, přineslo mu to mnohá pozitiva.

Negativa by asi zněla nudně: démon alkohol rozvrátil Amisovi manželství, odcizil mu syna Martina, který s ním coby pozdější zlobivé dítko britské prózy zúčtoval v autobiografické knize Informace, a uspíšil i spisovatelův propad mezi brblavé starce, o jejichž živoření vypovídá souběžně přeložený román Konečná.

A nakonec tomuto doyenovi poválečných britských satiriků přivodil úraz hlavy, a připravil ho tím o zbytek kariéry v oboru komedie mravů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.