Ve věku osmaosmdesáti let zemřel ruský spisovatel a scénárista Boris Vasiljev, kterého Češi znají především jako autora předlohy filmu ... a jitra jsou zde tichá.

Vznikl podle románu, jímž vzdal Vasiljev hold mimo jiné ženským obětem 2. světové války. Toto dílo autora proslavilo i v Rusku, napsala agentura Interfax.

Vasiljev, nositel řady ocenění včetně Státní ceny SSSR, ve svých dílech čerpal z vlastních zkušeností. Coby syn armádního důstojníka se k Rudé armádě dobrovolně přidal v sedmnácti letech, tedy v létě roku 1941, kdy Sovětský svaz napadlo nacistické Německo.

V dokumentárním filmu, který o Vasiljevovi před několika lety pro státní televizi natočila dokumentaristka Anna Jarovenková, ale vzpomínal i na to, co v armádě zažil v padesátých letech – například na údajné spiknutí židovských lékařů proti Stalinovi v roce 1953, které mělo posloužit jako záminka k odsunutí židovských obyvatel. Vasiljev se tehdy prý doktorů zastal a své nadřízené obvinil z antisemitismu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.