Každý z nás jsme zde na světě jedinkrát, zázračně, jen jednou máme příležitost ze svých hmotných součástí i z nehmotných příběhů předků vytvořit vlastní nový osud. Co si s tím počneme? Jak může člověk naložit se svým životem?

Jako by tato otázka inspirovala tvorbu Philipa Rotha, vynikajícího amerického autora, patrně nejlepšího žijícího. Je mu právě 80 let a přes půl století, jak praví kritika (a dosvědčují čtenáři), píše mistrovská díla. V jejich nejhlubším podtextu lze číst onu existenciální otázku:

Jak je možno naložit s lidským osudem?

Jako první konstatují kritici Rothův protest proti prostředí, z něhož vzešel, proti americké středostavovské židovské rodině. Tuto rodinu "současně miluje, protože ho celého formovala, a současně ji nenávidí, protože ho společensky a hodnotově svazuje".

Tato ambivalence jej inspiruje k příběhům, na nichž zkouší různé variace osudů od milostného vztahu ve dvojicí smíšené až po akademickou dráhu "bílého černocha" vydávajícího se za Žida a později trestaného za údajný protičernošský výrok.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.