Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel nigerijský spisovatel a laureát Man Bookerovy mezinárodní ceny Chinua Achebe, označovaný za zakladatele moderní africké literatury.

Například bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela dodnes tvrdí, že "Achebe přinesl Afriku celému světu", a připomíná, že svých sedmadvacet let ve vězení strávil právě ve společnosti Achebeových románů. O úmrtí informovala americká Brown University, kde spisovatel vyučoval.

Achebeova debutového románu Svět se rozpadá, jenž zkoumal dopady kolonialismu na africkou společnost a zejména tradiční klan Igbo, se prodalo přes deset milionů kusů, přeložen byl do padesáti jazyků a na řadě amerických univerzit se z něj stala povinná četba.

Šlo o první dílo v dějinách moderní africké literatury: bylo sice napsané v angličtině, ale převádělo do ní kmenové hodnoty i tradici orálního vyprávění a líčilo příběh, jenž měl nádech a stavbu přímo antické tragédie.

Kromě běžných vypravěčských metod využívalo modernějších postupů, nahlíželo svým postavám do povědomí a kromě mimořádné obrazotvornosti zaujalo i důsledně odstupňovaným humorem. Například na začátku knihy protagonisté měří čas tak, jak byli celí život zvyklí ("dva měsíce po sklizni", "zdržet se po dobu tří oslav" atd), kdežto na konci už se po vzoru Britů loučí "nashle příští neděli".

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.