Každá desátá kniha, kterou v roce 2012 prodalo vydavatelství Random House, měla v názvu spojení Padesát odstínů. Knih z erotické trilogie od E. L. Jamesové se mezi březnovým vydáním a prosincem prodalo 70 milionů prostřednictvím anglických, německých a španělských společností spadajících pod knižního giganta.

I proto jeho meziroční zisk před zdaněním a úroky skočil o 75 procent, na historicky rekordní částku 325 milionů eur (přes 8 miliard korun). Celosvětové tržby pak vzrostly o 22 procent na 2,14 miliardy eur (53,5 miliard korun).

Podle výkonného ředitele vydavatelství Markuse Dohle ukazuje zpráva potenciál e-knih. Do celkového množství prodaných výtisků trilogie se započítávají tištěné knihy, audioknihy i e-knihy. Ty zařídily padesát procent tržeb, zatímco běžně mají elektronické knihy u Random House podíl na prodejích asi dvacet procent.

Agentka Jamesové Val Hoskinsová již dříve řekla, že podle ní popularitu trilogie zapříčinily právě čtečky. "Nikdo nevidí, co čtete. Kindly nebo iPady vypadají všechny stejně," řekla.

Celkově se 33 knih od Random House umístilo v čele žebříčku bestsellerů podle New York Times, dalšími hity roku 2012 byly napříkad autobiografie Roda Stewarta a novinka The Racketeer od Johna Grishama.

Random House spadá pod mediální korporaci Bertelsmann, jejíž obrat meziročně vzrostl o 4,5 procent na 16,1 miliardy eur. Ředitel Thomas Rabe očekává další růst, letos by to měla být suma 17 miliard eur, v roce 2014 18 miliard eur. Například i díky tomu, že letos v květnu vyjde novinka Inferno, v níž Dan Brown navazuje na romány s Robertem Langdonem (Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený smybol).

 

Trilogie začínající dílem Padesát odstínů šedi původně vznikala jako fanfikce, když Jamesová na internetu publikovala příběhy, do nichž obsadila hlavní hrdiny ságy Stmívání. Posléze příběh přepsala s novými postavami, poprvé ho vydalo malé australské nakladatelství The Writer's Coffee House.

Úspěchu si všimlo nakladatelství Random House a ihned koupilo práva. Jamesová se tak zařadila vedle jeho kmenové autory, jako jsou Julian Barnes, Martin Amis, John Grisham nebo Dan Brown.

V českém překladu vyšly u nakladatelství XYZ knihy Padesát odstínů šedi a Padesát odstínů temnoty, závěrečný díl Padesát odstínů se chystá na letošní rok.

Související