Vlna jménem severská krimi se změnila v tsunami. Otázkou je, jestli se právě vezeme na jejím vrcholu, nebo už nám spíš nevybíravě padá na záda v podobě stovek titulů, které se nám pokoušejí "vzít naše oči" a "ulovit hlavy".

Je možné, že zájem o severskou detektivku vyvolala náhoda, leccos o její budoucí popularitě ale bylo možné tušit, už když u nás před lety poprvé vyšel Cit slečny Smilly pro sníh Dána Petera Hoega. Mohlo jít stejně dobře o promyšlený manévr knižního trhu, rychle reagujícího na nečekaný úspěch Stiega Larssona, který svou trilogií Milénium nakopl severské vosí hnízdo, z nějž se od té doby nepřestávají valit celé roje detektivních knih.

Jaká je situace dnes? Český čtenář má aktuálně v ruce Jo Nesbova Netopýra, tedy úplně první příběh, jenž přivedl na scénu kriminalistu Harryho Holea. Čerstvě se může také seznámit s Vrahy bez tváří Henninga Mankella, románem, který otevírá desetisvazkovou řadu s komisařem Wallanderem. Zná tedy výchozí pozice dvou z nejuznávanějších autorů severní Evropy a může si díky nim udělat představu i o různých cestách, jimiž se zde detektivka ubírá.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.