Pulitzerovu cenu za literaturu v pondělí večer středoevropského času získal spisovatel Adam Johnson za knihu The Orphan Master´s Son. Román, který se zaobírá aktuální severokorejskou tématikou, byl již dříve nominován na National Book Critics Circle Award. Jeho vítěz obdrží 10 tisíc dolarů.

Porota Pulitzerovy ceny, která je určená pouze autorům narozeným ve Spojených státech, v pondělí oznámila také vítěze v dalších kategoriích. Nejlepší divadelní hrou je podle porotců Disgraced, které napsal komik Ayad Akhtar. Cenu za nejlepší knihu poezie získala básnířka Sharon Olds se svoji sbírkou Stag´s Leap.

Chlapec ze sirotčince

Orwellovský román Adama Johnsona vypráví o chlapci Jun Doovi, který vyrůstá bez matky. V komunistické straně vlivně napojený otec ale provozuje tábor pro sirotky a postará se, aby syn ve strukturách rychle postupoval výš.

Jun Do vyrůstá v otcově sirotčinci, kde mu vlastní tatínek v noci bere boty a mlátí lopatou. Dítě svoji matku nikdy nepozná, pouze ví z doslechu, že zpívala tak krásně, až "byla odvelena" do Pchjongjangu. Chlapec dospívá v období hladomoru, kdy lidé v jeho okolí jedí i trávu, a může si nechat jen snít o tom, že by jedinkrát navštívil kino či opravdový park.

Nakonec narukuje do armády. Nejprve cvičí v tunelech pod demilitarizovanou zónou, později se účastní přepadení, kdy má za úkol unést japonskou operní zpěvačku a odvézt ji do Severní Koreje. V tomto případě se autor lehce inspiroval skutečnými příběhy ze sedmdesátých let, kdy severokorejští agenti skutečně unesli třináct japonských občanů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.