Pulitzerovu cenu za literaturu v pondělí večer středoevropského času získal spisovatel Adam Johnson za knihu The Orphan Master´s Son. Román, který se zaobírá aktuální severokorejskou tématikou, byl již dříve nominován na National Book Critics Circle Award. Jeho vítěz obdrží 10 tisíc dolarů.

Porota Pulitzerovy ceny, která je určená pouze autorům narozeným ve Spojených státech, v pondělí oznámila také vítěze v dalších kategoriích. Nejlepší divadelní hrou je podle porotců Disgraced, které napsal komik Ayad Akhtar. Cenu za nejlepší knihu poezie získala básnířka Sharon Olds se svoji sbírkou Stag´s Leap.

Chlapec ze sirotčince

Orwellovský román Adama Johnsona vypráví o chlapci Jun Doovi, který vyrůstá bez matky. V komunistické straně vlivně napojený otec ale provozuje tábor pro sirotky a postará se, aby syn ve strukturách rychle postupoval výš.

Jun Do vyrůstá v otcově sirotčinci, kde mu vlastní tatínek v noci bere boty a mlátí lopatou. Dítě svoji matku nikdy nepozná, pouze ví z doslechu, že zpívala tak krásně, až "byla odvelena" do Pchjongjangu. Chlapec dospívá v období hladomoru, kdy lidé v jeho okolí jedí i trávu, a může si nechat jen snít o tom, že by jedinkrát navštívil kino či opravdový park.

Nakonec narukuje do armády. Nejprve cvičí v tunelech pod demilitarizovanou zónou, později se účastní přepadení, kdy má za úkol unést japonskou operní zpěvačku a odvézt ji do Severní Koreje. V tomto případě se autor lehce inspiroval skutečnými příběhy ze sedmdesátých let, kdy severokorejští agenti skutečně unesli třináct japonských občanů.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?