Mary Heimannová – jako dcera amerických velvyslanců – strávila své dětství cestováním po světě.

Dějiny Československa ve dvacátém století začínala přesto studovat s podobnými východisky jako většina cizinců: jako historii země, kterou při mnichovské dohodě nejprve opustily západní mocnosti a jež byla následně půl století obětí nacismu a komunismu.

Čím šla ale Heimannová hlouběji do české historie, tím silněji vnímala temný odkaz českého autoritářství, náboženské nesnášenlivosti a krutosti.

Své poznatky shrnula před dvěma lety v knize Československo: Stát, který selhal, jež v Česku vyvolala řadu kontroverzních reakcí. Heimannová, která dnes na glasgowské University of Strathclyde vyučuje moderní dějiny, se pozítří v českém Senátu přidá k debatě o zrození a smrti Československa, kterou organizuje Festival spisovatelů Praha.

"Očekávám především stimulující a konstruktivní výměnu názorů, která prohloubí mé vnímání české a slovenské historie," řekla Heimannová pro HN.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.