Aj Wej-wej umí prodat nejen svá umělecká díla, ale i své disidentství, svůj příběh pronásledovaného. Konec konců to ukázala i tematická sekce věnovaná jeho osobě na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Wej-wej zde měl vystoupit živě přes Skype, z čehož nakonec sešlo, protože honorář, o nějž požádal, byl nad možnosti pořadatelů.

Když nyní Princetonská univerzita dala dohromady knihu jeho krátkých mailů a tweetů s názvem "Wej-wejismus", jimiž se Wej-wej snažil z Číny promluvit do celého světa, je na místě jistá opatrnost.

Nejsou i v tomto případě marketing a status "privilegovaného disidenta" silnější motivací než autenticita výpovědi? A co se vlastně z Wej-wejových zpráv z "jiného světa" o této jinakosti dozvíme? A není celá snaha nabídnout vhled do Wej-wejova myšlení předem shozena už tím, že kniha nese název "Wej-wejismus", naznačujíc tak, že i v postoji umělce, který je v konfliktu s perverzní politickou mocí, dlí jakási ideologie, možná podobně perverzní jako režim sám?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.