Tématem letošního setkání předních světových spisovatelů v Praze se stala otázka, jakým způsobem se v literatuře zrcadlí vznik nových států a změny v sebeurčení národů v důsledku rozpadu koloniálního systému, emancipace zemí bývalého komunistického bloku nebo série revolucí Arabského jara.

Revoluce obecně se stala jedním z nejdiskutovanějších témat festivalu, který letos nesl podtitul Zrození národů.

Ve středeční debatě vedené Tomášem Sedláčkem, jíž se na Nové scéně Národního divadla zúčastnili Alžířan Yasmina Khadra, Portugalec Miguel Sousa Tavares a egyptský spisovatel Sun'alláh Íbráhím, přišla řeč na vztah revoluce a evoluce (a písmenu R, které je dělí a které mimo jiné označuje ochrannou známku), a na otázku, nakolik je revoluce skutečně účinným prostředkem politické změny. 

Khadra s Tavaresem se shodli, že se bojí lidí, kteří chtějí rychle měnit svět a revoluce víceméně odsoudili. Načež Tavares přišel s tím, že nejlepší revolucí bylo založení Evropské unie, což bylo téma, kterého se – ve vztahu k ekonomické krizi – Sedláček rád chytil. Probírány byly i různé recepty, jak čelit diktátorům, případně se jich zbavit: doporučováno bylo otupení alkoholem či jinými omamnými látkami. 

Trochu seriózněji pak byla (místy až příliš idealizovaně) vyzdvihována síla kultury jako všeléku a společného ideálu, který ukazuje cestu k toleranci a smíru, a také cestu pryč z nesvobody (bez ohledu a výraznějšího připomenutí na to, že kultura samozřejmě může sloužit – a také to často dělala – účelům zcela opačným). 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.