Ve věku jedenasedmdesáti let zemřel básník a literární vědec Antonín Brousek, který za svoji sbírku Vteřinové smrti v roce 1995 získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Brousek patřil mezi nejvýraznější představitele básnické generace, která debutovala začátkem šedesátých let a k níž se řadili Petr Kabeš, Jiří Gruša nebo Pavel Šrut.

Výrazné zásluhy měl Brousek jako editor, když v exilu objevil a uspořádal dílo Ivana Blatného. S Josefem Škvoreckým posléze napsal knihu o československé normalizační literatuře sedmdesátých let a  sám sestavil antologii české stalinistické poezie.

Důležitý byl Brousek i jako literární kritik, byť řadu svých textů vydával v exilu a často v cizích jazycích, například pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "V širší perspektivě se Brousek zdá být dědicem Karla Havlíčka: ve své racionální skepsi, často živené z ducha lidového zdravého rozumu, ve schopnosti lakonické zkratky a v dobře kontrolované a logické argumentaci," napsal o něm Jiří Trávníček.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.