Devadesát let od úmrtí Marcela Prousta (1871-1922) se loni v Česku příliš nepřipomínalo. Výjimkou byla velmi pěkně udělaná reedice nejslavnějšího, šestidílného opusu francouzského spisovatele Hledání ztraceného času v překladu Jiřího Pechara, který svůj skvělý převod ze sedmdesátých let znovu přehlédl a upravil a spolu s Proustem tak založil na svou nesmrtelnost, minimálně ve všech literárních okruzích budoucnosti.

Ve stínu velkého díla bohužel ušla pozornosti kniha Jiřího Konůpka Proust a jeho románový svět. Jedinou ucelenou českou kritickou práci, která byla o Proustovi napsána, sepsal Konůpek na konci šedesátých let, knižně ale vyšla až po smrti autora (1968), navíc jen v samizdatu. I po listopadu 1989 se na ni zapomnělo, a to bylo konečně třeba napravit.

Konůpkova studie je obdivuhodná v mnoha ohledech. Autor dokázal vstřebat snad všechny důležité dobové interpretace Proustova díla, včetně tehdy nejnovějšího a velmi originálního výkladu francouzského filozofa Gillese Deleuze Proust a znaky, který vyšel v devadesátých letech i v Česku a jenž jako ostrá břitva přetíná všechny tradiční výklady.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.