Zápas o lidskou identitu, svobodu a duši. Taková byla ústřední témata "českého básníka moravského původu" Zdeňka Rotrekla, který tento týden zemřel ve věku nedožitých třiadevadesáti let.

Budoucí katolicky orientovaný autor se narodil v rodině obchodníka se zahradnickými potřebami v Brně. Za druhé světové války se účastnil protifašistického odboje, proti druhé – rudé – totalitě bojoval, jak sám říká, "před Únorem, během Února i po Únoru".

To už měl za sebou téměř ukončené studium na Masarykově univerzitě, ze které byl po únoru 1948 vyloučen (studia dokončil až o dvacet let později). V té době mu již vyšly první tři knihy a časopisy tiskly jeho texty. Po zatčení v roce 1949 byl 17. listopadu téhož roku odsouzen k trestu smrti – rozsudek byl nakonec cestou milosti změněn v doživotní žalář: pracovní síly vězňů bylo třeba využít při těžbě uranu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.