Normalizační Brno není jen silák Franta Kocourek známý z vyprávění Miroslava Donutila. Novinářka a publicistka Jana Soukupová v knize Štatl za Husáka provádí čtenáře celou galerií pitoreskních postav, jimiž bylo její město v sedmdesátých a osmdesátých letech zabydleno.

Teprve když jsou drceny, vydávají olivy nejlepší olej, říká známé úsloví. Mnozí "borci" a "děcka" z druhého největšího československého města drcení unikali do hospod, klubů a soukromých bytů, podobně jako jejich generační druzi jinde.

Přesto právě Brno vyprodukovalo "olej" velmi kvalitní, svébytnou subkulturu, která hovořila ústy Provázku a HaDivadla, notovala si se skupinami Dunaj, E a Ještě jsme se nedohodli a malovala spolu s umělci usazenými v Kamenné kolonii.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.