Vždycky mě potěší, když se ukáže, že literatura má svou cenu. Právě jsem zjistil, jakou má cenu v Číně a ještě jsem se z toho úplně nevzpamatoval. Dohromady to dalo nějakých dvacet dva tisíc kilometrů letadlem a sedm nocí v pětihvězdičkových hotelech, abych mohl přečíst jednu jedinou báseň.

Stejně jako šedesát dalších spisovatelů z celého světa jsem přes Peking přiletěl do horského (třímilionového) městečka Xining, kde proběhl čtvrtý ročník Quinghaiského mezinárodního festivalu poezie. Za čínskou stranu nastoupila armáda sto čtyřiceti básníků ze všech provincií a oblastí včetně Hongkongu a Tchai-wanu. A začaly se dít věci.

Dort s pejskem i kočičkou

Pro čínské literární akce Evropanovi chybí měřítka stejně jako pro všechno ostatní v téhle podivuhodné zemi. Zahájení festivalu, jehož ředitelem byl podnikatel, politik (prý se o něm před časem mluvilo jako o možném ministru kultury) a především básník Jidi Majia, sledovala dohromady zhruba desítka televizních štábů, nespočet fotografů místních novin, ceremonie proběhla za účasti předních quinghaiských politiků, pozdější čtení se konala v taoistických chrámech i horských průsmycích.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.