Politicky nekorektní a přitom plný vnímavého pochopení je román slovinského autora Feriho Lainščeka Nedotknutelní. Jeho příběhy se odehrávají v prostředí kočovné romské karavany čergy, která táhne Balkánem. Mýtus o Cikánech, jak zní podtitul knihy, Romy nejen ovládá, ale oni sami ho i zdatně dotvářejí.

Autor sleduje své hrdiny v průběhu dlouhých desetiletí. První generace byli drobní zlodějíčci a muzikanti. Jejich potomci pašovali z Itálie do Titovy Jugoslávie hodinky a džíny. A vnuci? Ti si na hlavním nádraží píchají heroin...

Dědové alespoň "věděli", kdo jsou: "Nejdřív jsme byli rybami. Pak ještěrkami. Pak opice. Teď jsme lidi." Jsou prý vlastně indiáni, co přišli z Ameriky.

Mladí už nevědí, odkud a kam jdou. Zmohou se alespoň na hořké poznání: "My fakt nejsme jako ostatní lidé. Naše tělo je možná skutečně ze stejné hmoty, ale duše ne. Možná opravdu víc hřešíme, ale za své hříchy pak vždycky platíme dvojnásob."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.