Ve věku třiadevadesáti let odešel muž přezdívaný – zčásti ironicky – Literaturpapst, tedy papež literatury. Nejznámější německý literární kritik Marcel Reich-Ranicki, jehož proslavil televizní pořad Literární kvartet a který ovlivnil celou generaci literární kritiky, zemřel ve středu ve Frankfurtu. Informoval o tom týdeník Der Spiegel.

"Průzračným, prostým stylem, jímž jsou napsány i jeho paměti, vysvětloval lidem, proč považuje některé německé knihy za dobré a krásné. A dělal to proto, aby si je i oni sami přečetli. Fungovalo to," napsal o Reich-Ranickém v Hospodářských novinách historik Pavel Kosatík.

Ranicki, syn židovského továrníka, sám sebe označoval za "polovičního Poláka, polovičního Němce a celého Žida". Narodil se v polském Wloclawku a vyrůstal v Berlíně, kde měl koncem třicátých let nastoupit na vysokou školu. Kvůli jeho židovskému původu jej však Humboldtova univerzita v roce 1938 odmítla.

Později byl Ranicki vrácen do Polska, kde mu hrozilo, že bude z varšavského ghetta deportován do vyhlazovacího tábora v Treblince. Z ghetta se však Reich-Ranickému i jeho manželce podařilo uprchnout a dva roky se skrývali ve sklepě polských rolníků. Bratr a rodiče však v koncentračních táborech zahynuli, což Ranicki ještě ani netušil, když se roku 1944 přidával k polské lidové armádě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.