POHNUTÁ ŠUMNOST VYŠISOVANÉHO KARTOUNU

Ta budova už není šumná ani v reálu, ani v melancholickém medailonu, byť jsou tu k mání Lipusovo básnění s proměnlivým rytmem, nahodilé rýmy i dada, jež jinak obstarává architekt Vávra v roli poutníka - nyní tvůrce koláží.

Pohnutý, a přece modelový příběh textilky v Andělské Hoře, vysvítá zpod vyšisovaných kartounů jako doklad o pomíjivosti industriální památky i lidské přičinlivosti v dějinách střední Evropy, jejíž mocipáni měli pifku nejprve na podnikavé Židy a poté na podnikání vůbec. Přežije aspoň na papíře. Autor totiž nepředložil pouhý ústřižek televizního seriálu, ale přešil ho pro děti, které se nebojí pohlédnout za rok svého narození.

Radovan Lipus

O smutné továrně 
(Ilustrovali Veronika Podzimková a David Vávra) 
Meander 2013, 48 stran

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.