Až některý z hostů Festivalu spisovatelů Praha příště rozevře knihu na veřejném čtení, nebude to v Praze, nýbrž o sedm tisíc kilometrů dál v americkém Pittsburghu. Tam ve čtvrtek začíná dvoudenní beseda, skrze níž by festival mohl najít i způsob, jak přežít do dalších let.

Jeho prezident Michael March vzpomíná, jak v srpnu 2011 čekal v lobby luxusního hotelu William Penn v Pittsburghu. Kvůli povodním se tehdy zpozdil vlakový spoj do New Yorku. March, povoláním básník, který se stejně jako skutečností zabývá i světem metafyzickým, si to vyložil jako zásah osudu.

"Řekl jsem své ženě Vlastě, že to nemůže být náhoda," vzpomíná March. "Že jsme se tu ocitli z nějakého důvodu a neodejdeme, dokud mu nepřijdeme na kloub."

Nedlouho poté si uvědomili, že v roce 2013 uplyne pětadevadesát let od Pittsburské dohody, tedy historického dokumentu, jehož podpisem čeští a slovenští krajani v Americe posvětili vznik společného, moderního nezávislého státu. Právě kolem této dohody se bude točit setkání, kterým chce Festival spisovatelů v Pittsburghu rozšířit svůj záběr. "Pro nás i pro Českou republiku je to příležitost, jak oživit historii," dodává March.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.