Cenu Josefa Škvoreckého dnes dostala spisovatelka Jakuba Katalpa za svůj román Němci. Podle předsedy poroty Vladimíra Karfíka zaujala živým tématem a komplikovanou kompozicí při zachování atraktivního stylu pro čtenáře. Vítězství v soutěži je spojeno s odměnou sto tisíc korun.

Plzeňská spisovatelka a výtvarnice vydala svůj pátý literární počin loni v nakladatelství Host. "Vzhledem k jejím prvním knížkám bych nečekal, že přijde s tak rozsáhlým a propracovaným, řekl bych, velkým románem," uvedl ve zdůvodnění ceny Karfík. "Přitom její styl zůstává suverénní a velmi čtivý," dodal.

Katalpa byla na Škvoreckého cenu nominována poprvé, již dříve získala několik nominací na jiné ceny. Románový debut Je hlína k snědku? z roku 2006 jí přinesl nominaci na Magnesii Literu. V roce 2009 získala Katalpa nominaci na Cenu Jiřího Ortena a dnes ocenění Němci jí letos přinesli literární Cenu Česká kniha.

Pochopení rodinné minulosti

Škvoreckého laureáti

2007: Jan Novák (Děda)

2008: Petra Hůlová (Stanice Tajga)

2009: Tomáš Zmeškal (Milostný dopis klínovým písmem)

2010: Emil Hakl (Pravidla směšného chování)

2011: Martin Ryšavý (Vrač)

2012: Kateřina Tučková (Žítkovské bohyně)

2013: Jakuba Katalpa (Němci)

Jakuba Katalpa, vlastním jménem Tereza Jandová, se narodila v roce 1979. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. První sbírku povídek Krásné bolesti vydala v roce 2000. Následovala Povídka beze jména (2003).

V románu Němci zavádí autorka čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Koncem 80. let 20. století dostává v Praze rodina Mahlerových poslední z balíčků, které jí pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek.

Pochopení rodinné minulosti leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Hlavní hrdinka a vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v Československu.

Přečtěte si ukázku z románu Němci

Velké dějiny v mikropříbězích

"Katalpa přímo nelíčí ani válečné události, ani odsun. Velké dějiny vtěluje do konkrétních mikropříběhů na způsob rozvětveného eposu: každá postava, která se v románu objeví, je s kronikářskou pečlivostí uvedena na scénu a plně osvětlena, jako by v tu chvíli všechno ostatní bylo nepodstatné," napsal v recenzi pro Hospodářské noviny Štěpán Sirovátka.

"Oproti dvěma předchozím experimentálním prózám Jakuby Katalpy je román Němci napsán jednoduše a soudržně, stále však velmi suverénně a "žensky" - důležitou roli hrají drobné fyziognomické detaily, chutě, vůně a pachy nebo tělní tekutiny. Postavy mnohdy jednají s animální pudovostí, a když Kláru opouští milenec nebo přijde o dítě, připomíná zvíře zahnané do kouta, které se brání doslova zuby nehty," hodnotil dále Sirovátka.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Literární instituce nesoucí Škvoreckého jméno si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele. Letošními finalisty byli ještě Ivan Binar, Petra Hůlová, Jiří Kratochvil, Ivana Myšková a Jiří Šimáček.