Pokud si zazobaný mediální magnát ustřelí hlavu brokovnicí tak, že mozek přistane na stěně, stěží může jeho trup zůstat sedět se zbraní v klíně jako způsobný prvňáček. Laskavý čtenář detektivek tuší, že tu něco nehraje, nicméně mrtvola je na scéně a město malérů Dublin si má o čem šuškat.

Jeho glosátor Benjamin Black ve čtvrtém pátrání amatéra Quirka, které nás nyní pod mdlým českým názvem Temná pavučina znovu zavádí do irské metropole v časech "noir", se tiše baví představou, že zavraždění vlivné osoby v jejím soukromí je technicky skoro nemyslitelné a oficiálně uváděná sebevražda stejně nepřijatelná. V katolickém Irsku let padesátých není snadné vyslovit to, co si člověk o životě myslí, natož ho vzít do vlastních rukou.

Literární převlek Benjamin Black budí dojem, že i nositel téhle ponuré škrabošky přistupuje k dané době po špičkách. John Banville touží v publiku udržet iluzi, že si v příšeří detektivky připadá jako novic, ačkoli fakticky sedáme na lep mazákovi, jenž toto řemeslo zná jako své zakrvácené trepky ze spisovatelské pracovny.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.