Z nové Doctorowovy knihy nazvané Andrew’s Brain uplyne sotva pár stran, když její protagonista začne překvapivě vzpomínat na návštěvu komunistického Československa. Je to dlouho předtím, než se Andrew, zoufale nešikovný odborník na kognitivní vědu, ocitne ve sklepení Bílého domu, kde má za úkol usmiřovat prezidentovy komické poradce Chainganga a Rumbuma. A krátce nato příběh naruby obrátí teroristické útoky z 11. září.

„Zhruba rok po útocích na Světové obchodní centrum jsem napsal předmluvu k obrázkové knize Lamentace, kterou sestavil fotograf David Finn. To byl ale samostatný esej a mně tehdy přišlo, že na román o 11. září je ještě příliš brzy,“ říká Doctorow. Ten z nového románu Andrew’s Brain poprvé četl loni na podzim na Festivalu spisovatelů Praha v americkém Pittsburghu.

HN: Proč hrdina vašeho románu cestuje zrovna do Československa?

Protože jsem se v něm kdysi sám ocitl. Andrew, ústřední postava knihy, je zcestovalý vědec, a když v románu vzpomíná na Prahu, vypráví, jak na něj kdesi v parku zpoza křoví vybafl muž v obleku a vyfotil Andrewa i s redaktorem časopisu, jemuž právě poskytoval rozhovor.

Takhle nějak si to sám pamatuji z doby, kdy jsem s manželkou Helen v polovině osmdesátých let přicestoval do komunistického Československa. Tehdy to bylo na pozvání amerického velvyslance Williama H. Luerse a společně s námi do Prahy přijel ještě básník Galway Kinnell. Chodili jsme po městě a snažili jsme se setkat s co nejvíce českými spisovateli. Co si pamatuji, byli všichni dost na dně, zápasili s cenzurou, věčně je někdo sledoval a povětšinou neviděli šanci, jak by se mohly poměry v dohledné době zlepšit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.