Málokterý emigrant ovlivnil naši současnost tolik jako publicista a vydavatel Pavel Tigrid. "Nestor", jak ho během normalizace spíše familiárně než konspirativně oslovoval Václav Havel, působil od roku 1939 s krátkým poválečným intermezzem téměř pět desetiletí v západním exilu na obnově demokracie v Československu.

Kniha Pavla Kosatíka nazvaná Tigrid, poprvé je deset let po Tigridově smrti prvním - a podařeným - pokusem o celkové zachycení jeho myšlení a aktivního života.

Autor Tigrida představuje jako angažovaného pozorovatele a nekompromisního komentátora společenského vývoje ve své vlasti. Mnohé československé politické mýty rázně vyvracel coby novinář už po 2. světové válce.

Jako jeden z mála kritizoval průběh divokého odsunu sudetských Němců, zpochybňoval iluzi o Benešově Československu jako mostu mezi Východem a Západem, dokázal vidět hlubší příčiny vítězství komunistů. Nechoval žádné iluze o schopnostech politického exilu nebo o tom, že "osvobození" přijde ze Západu, či dokonce ze strany domácího odboje.

Jak Kosatík předestírá, Tigridova působnost se v žádném případě neomezovala na to, že by politický vývoj pouze glosoval. Nesmlouvavý a břitký ve své kritice komunistů se od druhé poloviny 50. let současně snažil o myšlenkový a kulturní dialog se všemi, kteří byli ochotni vyjít z ideologické ulity.

Komunistický režim Tigrida považoval za jednoho z nejnebezpečnějších protivníků asi i proto, že mu byl cizí "černobílý antikomunismus" vlastní mnoha "osmačtyřicátníkům". Kosatík ukazuje, že Tigrid ke komunistickému Československu už koncem 50. let přistupoval jako k vnitřně diferencovanému totalitarismu, který lze postupně oslabovat a přetvářet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.