Spisovatel promlouvá k publiku a tuší v něm nasazeného špiona. Češi už ten obraz možná zapomněli, ale od toho je tu Havlova knihovna, kterou v listopadu takto navštívil čínský satirik a romanopisec Jen Lien-kche, obličej tuhý jako socha, oči těkající v davu.

"Na mých zahraničních čteních zpravidla bývá někdo z ambasády, kdo si zapisuje a pak podává hlášení," říká dnes Jen, který do Česka přijel jako zřejmě vůbec první čínský spisovatel mimo oficiální delegaci po roce 1989.

"Také v Havlově knihovně se mi zdálo, že je v davu jedna podezřelá Číňanka. Krajani mě pak ale ujišťovali, že z velvyslanectví nebyla."

Přestože Jen strávil šestadvacet let v Čínské lidové armádě a dodnes je členem Komunistické strany Číny, doma jako by neexistoval. "Neúčastním se schůzí ani jiných aktivit strany. Čínský svaz spisovatelů k mým dílům mlčí, cokoli se v literatuře děje, nikdy nejsem přizván a žádný z mých překladatelů nemá šanci dostat grant." Ve svých pětapadesáti letech si Jen zkrátka připadá, jako by nebyl.

Nejlépe to ilustruje příhoda z loňského roku, kdy byl za své romány nominován na Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Napsaly o tom světové deníky včetně New York Times, do nichž Jen nepravidelně přispívá, ovšem v Číně se stručná noticka o jeho nominaci objevila pouze v jediném listu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.