Většinu života stála ve stínu. Cítila se "zapomenutá jako kůrka chleba za starou almarou". Od smrti francouzské básnířky Suzanne Renaudové (1889-1964) muselo uběhnout půl století, než mladá romanistka Lucie Tučková sepsala její první monografii. Titul s názvem Suzanne Renaud: Petrkov 13 vydalo nyní nakladatelství Paseka.

Právě Petrkov, vesnice na Českomoravské vrchovině a rodiště básníka a grafika Bohuslava Reynka, se stal pro Renaudovou její Golgotou. Po sňatku s Reynkem a desetiletým pendlováním mezi Francií a Československem ji o vlast připravila nejprve válka, posléze nástup komunismu.

Ztráta to byla téměř totální. Žena přišla o přátele, o zažitý styl života, o možnost publikovat. Díky okolnostem se nemohla etablovat ani na české literární scéně, a tak na mnoho let přišla také o potřebu tvořit. Tučková k situaci celé rodiny neváhá velmi přiléhavě přiřadit termín sociální vyčlenění.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.