Na tento pátek připadá sté výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala, který patřil k nejvýraznějším českým spisovatelům 20. století.

Hrabalovské oslavy v Česku jsou velkolepé: Mladá fronta vydává výpravnou knihu Hlučná samota, která má sloužit jako kronika Hrabalova života, nakladatelství Novela bohemica zase přišlo s knihou vzpomínek nazvanou Via Hrabal, do níž esejem přispěli například spisovatelé Milan Kundera, Ludvík Vaculík či Péter Esterházy.

Česká centra v letošním roce uspořádají celkem padesát zahraničních akcí, které se vztahují k Hrabalovi. A režisér Oliver Malina Morgenstern v pražské pivnici U Zlatého tygra zase představil svůj filmový dokument Takže se stalo, že..., který k tomuto výročí vznikl.

Hrabalovským oslavám se věnuje i páteční vydání magazínu HN Víkend, kde se reflektují nové hrabalovské knihy a autorovy zážitky s cenzurou, na spisovatele vzpomíná literát Jáchym Topol a prozaik Emil Hakl zde pro změnu otiskuje své vlastní, nikdy nevydané interview s Hrabalem. V kvízu IHNED.cz si nyní můžete ověřit, nakolik se v hrabalovských reáliích vyznáte.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.