Kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez leží od tohoto pondělí v nemocnici v Mexiku.

Laureát Nobelovy ceny za literaturu byl hospitalizován kvůli dehydrataci a zároveň infekci plic a močových cest. Ve čtvrtek to s odvoláním na dva zdroje z mexického ministerstva zdravotnictví napsala agentura Reuters.

V pátek nad ránem pak Márquezovu léčbu písemně potvrdil sám ministr zdravotnictví, podle něhož se spisovatelův stav stabilizuje. "Pacient na léčbu reaguje. Pokud dobere předepsaná antibiotika, zvážíme, zda jej z nemocnice propustit,” uvedl úřad.

Spisovatelův syn Gonzalo García následně promluvil s novináři, kteří se od čtvrtka shromažďují před Zubiránovým institutem lékařských věd v jižní části města Mexiko. Právě zde Márquez leží.

Syn oznámil, že otec nevyžadoval intenzivní péči a je na normálním pokoji. Gonzalo García doufá, že spisovatel bude moci nemocnici opustit začátkem příštího týdne. Totéž autorovi na Twitteru popřál kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, později také mexický prezident Enrique Peña.

V posledních letech se slavný spisovatel stáhl z veřejného života. Podle britského deníku Guardian například minulý měsíc oslavil své sedmaosmdesáté narozeniny jen v úzkém kruhu přátel, kteří mu přinesli dort a květiny. Tehdy Márquez vyšel z domu, aby pozdravil gratulanty a podepsal několik knih, veřejně ale promluvit nechtěl.

Mexická novinářka Elena Poniatowska, která se s Marquézem přátelí, jej prý osobně viděla naposled vloni v listopadu. Tehdy za ní autor ještě sám přijel. "Vypadal dobře," konstatovala tehdy novinářka pro agenturu AP.

Podle ní však Márqueze už patnáct let sužuje řada nemocí včetně rakoviny uzlin. Vloni navíc Márquezův bratr Jaime oznámil, že spisovatel trpí též Alzheimerovou nemocí a ve špatných dnech přestává rozeznávat své blízké.

Gabriel García Márquez, který je možná nejpopulárnějším španělsky píšícím spisovatelem od dob Miguela de Cervantese, žije v hlavním městě Mexika již více tři desetiletí.

Jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty, který vyšel roku 1967, se po světě dodnes prodalo přes padesát milionů kopií. Nejen tato kniha pomohla udržet v povědomí boom jihoamerické literatury, v níž i ta Márquezová bývá přiřazována k takzvanému proudu magického realismu.

Márquezovo takřka kompletní dílo existuje také v češtině, kde jej po revoluci postupně zkompletovalo nakladatelství Odeon. Dvorním překladatelem Márqueze do češtiny je Vladimír Medek.

Ve španělštině je Márquez, přezdívaný Gabo, zřejmě historicky nejprodávanějším autorem všech dob. Více kopií než jeho knih se prodalo jen bible. Nobelovu cenu za literaturu obdržel autor v roce 1982.