Narozeniny spisovatele – nejen ty pětaosmdesáté, které v úterý oslavil Milan Kundera – jsou vždy paradoxní a trochu směšné. Tak jako je směšný sám spisovatel, voilà, un romancier drôle...

Spisovatelův raison d'etre, jeho důvod či smysl existence, je přece ve zjinačování sebe sama prostřednictvím psaní. Autor v textu umírá, jak na konci šedesátých let minulého století napsal Roland Barthes, a po něm to všichni opakovali tak dlouho, až sami zapomněli, co to vlastně znamená.

A ze "smrti autora", z onoho "mort de l'auteur", se stala intelektuální floskule. Ano, spisovatel obětuje sám sebe, aby mohlo existovat dílo. Jeho vlastní, fyzická existence se stává bezvýznamnou a zbytečnou, takže o ní není třeba ani mluvit. Mizí v písmenech, slovech, příbězích, v obrazech textu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.