Ve věku šestaosmdesáti let zemřel americký spisovatel a zenový mistr Peter Matthiessen. Deníku New York Times to řekl jeho syn, podle nějž Matthiessen poslední rok a půl trpěl leukémií.

Autor, který jako jediný získal americkou Národní knižní cenu za prózu i literaturu faktu, se tak nedožil vydání svého posledního románu In Paradise. Ten nakladatelství Riverhead Books uvede na pulty knihkupectví v úterý.

Pro Čechy je zpráva o Matthiessenově smrti důležitá i tím, že krátce po válce se autor seznámil s Janem Masarykem, který tehdy zastupoval Československo v OSN.

“Priscilla Prestonová, kamarádka mé matky, se mě zeptala, jestli bych se nechtěl seznámit s jedním zajímavým člověkem. Je prý z Československa, jmenuje se Jan Masaryk a je v New Yorku na zasedání OSN. Byl jsem pro. Vypili jsme spolu pár drinků a hned jsme si padli do oka,” vzpomínal Matthiessen v rozhovoru pro Hospodářské noviny, když byl roku 2010 hostem Festivalu spisovatelů Praha.

“Masaryk byl pravdu zábavný společník, okouzlující muž a pěkný rošťák.”

Matthiessen následně v únoru 1948 přijel z Paříže do Prahy, protože nechtěl uvěřit, že by Masaryk mohl skutečně spáchat sebevraždu. “Pamatuji si, jak lidé na Václavském náměstí nosili obrovské portréty Stalina, milice pochodovaly se samopaly, prostě pravá komunistická extravagance,” dodal Matthiessen.

Do Prahy se roku 2010 vrátil, aby na festivalu převzal Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.