V románu nazvaném Dlouhý návrat vypráví slovensko-americký spisovatel Andrew Krivak fascinující příběh imigranta – ale vypráví jej naruby.

Má se to následovně: po tragické nehodě v Americe roku 1899 se Ondrej Vinich se svým synem Jozefem vrací na starý kontinent, aby tam žili jako pastevci. První světová válka propuká, právě když Jozef dospěje, a tehdy chlapec narukuje do rakousko-uherské armády. Díky loveckým schopnostem, které v Karpatech získal, se vypracovává v armádního odstřelovače a míří na frontu k italské řece Isonzo, kde se vzápětí odehrají jedny z nejkrutějších bitev celé války.

Strašlivé střety, zajetí, vězení a obtížný návrat k normálnímu životu, který Jozef v románu prožívá, umožnily spisovateli Krivakovi protnout několik tematických linek. Jeho kniha je zčásti takzvaným bildungsromanem, tedy příběhem o lidském zrání. Zároveň ale zachycuje brutalitu války a hrdinovu spletitou cestu domů, v níž dostávají prostor také vysloveně duchovní pasáže a rodinné či milostné scény.

Narození, smrt i znovuzrození mají v Krivakově obrazu střední Evropy zalité krví své místo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.