Když se černý humor, jehož blahodárné účinky poprvé docenil André Breton, vynásobí sympatiemi k zvláštně smýšlejícím outsiderům, vyjde z této rovnice celosvětová obliba Tima Burtona.

V našich končinách je kult amerického filmaře umocněn navíc tím, že Češi vzdorující autoritám ještě dlouho po Habsburcích i Heydrichovi přistupují k životu jako "smějící se bestie".

Vypovídají o tom také prostory, jež v Praze hostí surreálný cirkus Tim Burton a jeho svět započatý v newyorské Metropolitní galerii moderního umění: filmovou hudbu skladatele Dannyho Elfmana režisér osobně doprovodil až do Smetanovy síně Obecního domu, kdežto sklepení Domu U Kamenného zvonu poskytují putovní výstavě Burtonových akvarelů a plastik kulisy gotického románu.

Groteskno Burtonova díla je však aktuálně k mání rovněž ve dvou básnických knihách, kde tvůrce brnká na villonovskou strunu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.