Ve věku sedmaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek večer středoevropského času Gabriel García Márquez, kolumbijský nositel Nobelovy ceny za literaturu a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století.

Jeho úmrtí agentuře AP potvrdil redaktor z nakladatelství Random House.

Někdejší novinář a scenárista Márquez patřil k autorům, kteří po druhé světové válce zpopularizovali žánr takzvaného magického realismu. Přestože jeho průkopníky byli Jorge Luis Borges či Julio Cortázar, teprve Márquezův román Sto roků samoty žánr zpopularizoval širší veřejnosti.

Tato kombinace realismu s nadpřirozenými jihoamerickými reáliemi souvisela s krvavými dějinami diktátorských režimů i s romantickými revolucionáři Jižní Ameriky. Stejně tak se na ní ale podepsala poválečná ekonomická a společenská situace na kontinentu. U každého autora se projevovala jinak: v Márquezových románech například bouře neustávaly po celé roky, kněží uměli levitovat a mrtvoly zůstávaly ležet na zemi, aniž by se začaly rozkládat.

Sám Márquez byl přesvědčený, že jeho způsob psaní souvisel také s chudobou, v níž vyrůstal, s ranými zážitky i lidovými pověstmi, které si pamatoval z dětství.

"Básníci a žebráci, muzikanti či proroci, ba i válečníci a bídáci, vždyť všechny tyto bytosti jako by se vzpínaly realitě. Přitom stačí tak málo, abychom je vymysleli – stačí mít jen špetku představivosti," pravil Márquez, když roku 1982 přebíral Nobelovu cenu za literaturu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.