Zřejmě poslední českou spojnicí se spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem, který zemřel minulý čtvrtek ve věku sedmaosmdesáti let, je esej Milana Kundery nazvaná Román a zplození.

Tu český spisovatel před pěti lety zařadil do své sbírky textů Setkání.

“Když jsem znovu pročítal (Márquezův román) Sto roků samoty, uvědomil jsem si zvláštní věc: protagonisté velkých románů bývají bezdětní,” napsal Kundera, jenž ve čtyřstránkové eseji dále argumentuje, proč se román podle něj z podstaty vzpouzí aktu plození.

Knihu Sto roků samoty v tomto ohledu chápe jako tečku za takzvaným věkem románu. 

Na Márquezovy citáty ale Kundera odkazoval i v dřívější, česky vydané eseji Kastrující stín svatého Garty. A sám Márquez se českého spisovatele pro změnu zastal roku 2009 v kauze údajného Kunderova udání, kterou publikoval časopis Respekt. Márquez tento článek spolu se spisovateli Philipem Rothem či Orhanem Pamukem označil za pomlouvačnou kampaň.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.