Ve středu lze takřka po celé České republice nakupovat knihy o 15 procent levněji, než jaká je jejich běžná cena.

Přes tři sta čtyřicet knihkupců se totiž přidalo k akci Knihy bez DPH, kterou organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Má především upozornit na to, že současná patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty je ve vztahu ke knihám jedna z nejvyšších v Evropě.

Svaz proto uvítal nedávno oznámený záměr vlády, která chce knihy zařadit do třetí sazby DPH ve výši 10 procent. "Poté, co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostla, je to rozhodně pozitivní obrat,” říká předseda svazu Martin Vopěnka.

“Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží.”

I desetiprocentní sazba DPH na knihy ale podle Vopěnky bude vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. "Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši pět procent," dodal.

DPH na knihy v zemích EU

Bulharsko 20 %

Česká republika 15 %

Dánsko 25 %

Finsko 10 %

Francie 5,5 %

Irsko 0 %

Itálie 4 %

Maďarsko 5 %

Německo 7 %

Polsko 5 %

Rakousko 10%

Slovensko 10 %

Španělsko 4 %

Švédsko 6 %

Velká Británie 0 %

Zdroj: www.knihybezdph.cz

Jeden den bez DPH vyhlásil svaz u příležitosti středečního Světového dne knihy a autorských práv.

Zástupci svazu uvádějí, že přihlášené více než tři stovky knihkupců reprezentují většinu knižního trhu. V Česku je přes šest set evidovaných kamenných knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho ovšem 187 v rámci řetězců, a dalších zhruba padesát specializovaných knihkupectví. Knihy jsou také součástí nabídky většiny hypermarketů.

Zástupci pořádajícího svazu se domnívají, že postupné zvýšení DPH z původních pěti procent až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku pouze nepatrné finance do státního rozpočtu. Naopak podle nich způsobilo dlouhodobé ztráty na poli vzdělanosti a kultury obecně.

Průměrná cena knihy v ČR je podle statistik svazu neměnná asi tři až čtyři roky, činí 230 až 240 korun. Poslední údaje svazu jsou za rok 2012, kdy si Češi koupili knihy za přibližně 8,2 miliardy korun. Je to o miliardu více než v předchozím roce, rozdíl v objemu knižního trhu byl však způsoben právě kritizovaným zvyšováním DPH.

Z konečné ceny knihy činí podle svazu knihkupecký rabat průměrně 34 procent, v případě zahraničních knih je to 30 procent a v případě učebnic průměrně 27 procent.

Související